Foster Leather Chair
Traditional accents distinguish this luxurious chair with classic style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Foster accent chair by Bernhardt will have your interior looking stunning. Its elegant shape and quality leather will add sophistication to your home décor.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 40.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 5372LO |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Instock | Yes |
| Leather | 333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Foster Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Optionlink | 5372L, 5372LX, 5372LY and 5372LYX |
| Box-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Website Material | Leather |
| Qty On Hand | 11 |
Additional information
| Dimensions | 44 × 46 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
5372LMO
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Brown, Chairs, Customizable, Leather, Mocha
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.