Morgan Fabric Panel Bed California King
With a picture-frame headboard and refined optional nailhead trim, this fully upholstered panel bed offers sophisticated style with a relaxed feel.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined nailhead trim surrounds a picture frame panel. Espresso finish is featured on the wooden feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 32.58 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 753FR5Q, 753H65Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 78.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 753FR5Q Morgan Footboard/Side Rails and 753H65Q Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | 6 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 91.88 in (233.38 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Width | 78.25 in (198.75 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fully upholstered, picture-framed panel headboard with nailhead trim | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |
Additional information
| Dimensions | 91.88 × 78.25 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.