Albion Shelter Bed King
The upholstered shelter bed embraces the look of relaxed casual design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
With a shaped upholstered headboard wrapped in a wooden frame, the Albion shelter bed takes its inspiration from wingback chairs, creating its own cocoon of comfort. Sweeping lines are highlighted by the wood outline, finished in a casually chic Pewter. A softly upholstered footboard and side rails complement the tall upholstered headboard.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 57.73 |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Kitted Skus | 311FR03, 311H03 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 81.75 |
| Pieces Shown | 311FR03 Footboard/Side Rails and 311H03 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 327.6 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 327.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| All exposed wood in Pewter finish | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| King size | Yes |
| Upholstered footboard and side rails with wood base | Yes |
| Upholstered in B585 fabric | Yes |
| Wood-framed upholstered shelter headboard with wood base | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 6.75 in and 17.14 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.81 in (230.66 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 81.75 in (207.65 cm) |
| Qty On Hand | 45 |
Additional information
| Dimensions | 90.81 × 81.75 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Albion |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.