Arcadia Panel Bed King
Rounded shapes and beautiful textures give this panel bed an effortless sophistication.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Beautifully rounded and upholstered panels form the headboard and footboard for the Arcadia bed. The shapes are highlighted by cast resin cap rails with a woodgrain pattern in Clay finish. Upholstered side panels continue the textural design, giving this bed a serene style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 47.16 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B132 |
| Fabric Shown | B132 |
| Finish Shown | RSF – 334 Clay |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 29 in and 73.66 cm |
| Kitted Skus | 334FR03, 334H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 86.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 334FR03 Headboard/Footboard and 334H03 Headboard |
| Product Name Search | Arcadia Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 337.4 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 337.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric: B132 | Yes |
| Upholstered headboard and footboard with cast resin, woodgrain texture cap rails in Clay finish | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 11 in and 27.94 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 95 |
Additional information
| Dimensions | 93 × 86.38 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Arcadia |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.