Aventura Panel Bed King
Simple lines create a beautiful form in this panel bed.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Simple lines craft a quietly sophisticated look on the Aventura panel bed. Inspired by relaxed California style, the wood grain shines through the Marcona finish. Cast metal feet in a Frosted Nickel finish support the headboard and footboard for a chic rustic detail.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 46.50 |
| Finish Shown | MTF – 318 Frosted Nickel and WDF – 318 Marcona |
| Interior Bed Height | 28.75 in and 73.03 cm |
| Kitted Skus | 318FR29, 318H29 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 83.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318FR29 Footboard/Side Rails and 318H29 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 429.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 429.0 |
| Cast metal feet in Frosted Nickel finish | Yes |
| Headboard/Footboard/Side Rails: Cathedral-cut white oak veneers in Marcona finish | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.75 in and 42.55 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 9.44 in and 23.98 cm |
| Website Material | Wood |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.88 in (225.76 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 83.63 in (212.42 cm) |
Additional information
| Dimensions | 88.88 × 83.63 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona and Frosted Nickel |
| Style | Modern Rustic |
| Bed Size | King |
| Collection | Aventura |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.