Avery Fabric Panel Bed King
A button-tufted headboard gives this fully upholstered bed a timeless look of luxury.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Timeless and elegant, the fully upholstered Avery button-tufted bed has a clean aesthetic and a glamorous look. The tufted headboard adds unique character and a luxurious feel. The wooden feet are available in Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 11.2 |
| Cubes | 30.12 |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B232-002 |
| Fabric Shown | B232-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 755FR6Q, 755H66Q |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54.50 |
| Overall Product Width | 83.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 755FR6Q Avery Footboard/Side Rails and 755H66Q Avery Headboard |
| Product Name Search | Avery Fabric Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | 25 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 255.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 255.0 |
| No welt or nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufting | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Additional information
| Dimensions | 87.88 × 83.38 × 54.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Related products
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.