Bayford Fabric Panel Bed King
This elegant transitional bed features a tall arched headboard accented by a welt trim border.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A sweeping arched headboard gives the fully upholstered Bayford bed an elegant, classic silhouette. For a neatly tailored look, two rows of welt trim accentuate the graceful contours of the headboard. The tapered wood feet are available in Espresso or Smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 15 |
| Cubes | 38.32 |
| Fabric | B385-012 |
| Fabric Shown | B385-012 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 18 in and 45.72 cm |
| Kitted Skus | 770FR76, 770H76 |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 77.25 |
| Overall Product Width | 82.50 |
| Pieces Shown | 770FR76 Bayford Footboard/Side Rails and 770H76 Bayford Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Fully upholstered low profile footboard | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered shaped headboard with inner and outer welt trim border | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Nail head trim available in place of welt trim | Yes |
| Depth | 88.88 in (225.76 cm) |
| Height | 77.25 in (196.22 cm) |
| Width | 82.50 in (209.55 cm) |
Additional information
| Dimensions | 88.88 × 82.5 × 77.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.