Dunhill Fabric Panel Bed Queen
A bold silhouette makes a striking statement in this fully upholstered bed.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Dunhill panel bed offers a balance of form and function. With a bold upholstered headboard, footboard and side rails, its seamless panels create a flowing, elegant look. The extra wide footboard also doubles as a bench for added seating.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | Queen |
| Com | 16.25 |
| Cubes | 52.76 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – Flaxen |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.38 in and 41.61 cm |
| Kitted Skus | 309FR24, 309H24 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 52 |
| Overall Product Width | 67.50 |
| Pieces Shown | 309FR24 Dunhill Footboard/Side Rails and 309H24 Dunhill Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 281.8 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 281.8 |
| Exposed white oak feet in Flaxen finish | Yes |
| Fully upholstered headboard, footboard, and side rails | Yes |
| Offered in available fabric options | Yes |
| Pictured in 1146-002 fabric | Yes |
| Queen size | Yes |
| The bed length measurement includes a 14 in. fully upholstered, attached bench at the foot of the bed | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.38 in and 41.61 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 9.25 in and 23.5 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 107 in (271.78 cm) |
| Height | 52 in (132.08 cm) |
| Width | 67.50 in (171.45 cm) |
Additional information
| Dimensions | 107 × 67.5 × 52 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.