Foundations Panel Bed California King
Clean lines and intersecting planes come together to create a cozy bed that exudes remarkable calm and tranquility.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Highlighted by a button-tufted headboard and a sleek, architectural acacia wood frame, the Foundations bed transforms any bedroom into a cozy haven. Clean lines and intersecting planes merge to create a look that exudes remarkable calm and tranquility.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 42.74 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 306FR02, 306H02 |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 61 |
| Overall Product Width | 79 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR02 Footboard/Side Rails and 306H02 Headboard |
| Product Name Search | Foundations Panel Bed-California King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 326.29 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 8.50 in and 21.59 cm |
| Total Shipping Weight | 326.29 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 5.44 in and 13.82 cm |
| Upholstered panel with light button-tufting with support panels in Light Shale finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two-tone finish on footboard. Footboard in Linen finish and support rails in Light Shale finish | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Two-tone finish on side rails. Side Rails in Linen finish and support panels in Light Shale finish | Yes |
| Black cambric on back of headboard | Yes |
| Qty On Hand | 52 |
Additional information
| Dimensions | 92.25 × 79 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Foundations |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Related products
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.