Graham Fabric Storage Panel Bed King
A shapely silhouette and hidden storage make a stylish combination in this bed design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Graham bed creates a look of understated elegance with a classic camelback silhouette and a clean, modern aesthetic. The footboard slides out to showcase two hidden storage compartments. Exposed wood feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Storage Bed |
| Com | 12 |
| Cubes | 30.12 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Kitted Skus | 751H66, 751SFR6 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.75 |
| Overall Product Width | 87.75 |
| Pieces Shown | 751H66 Graham Headboard and 751SFR6 Graham Storage Footboard/Side Rails |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 255.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Total Shipping Weight | 255.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 36.63 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 76.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Wood feet available in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Upholstered headboard with optional nailhead trim, upholstered side rails and upholstered footboard with storage drawer | Yes |
| Welt trim not available; optional nailhead trim available on headboard only | Yes |
| Product Type | Beds |
| Bedsizes | King and Queen |
| Depth | 87.50 in (222.25 cm) |
| Height | 53.75 in (136.53 cm) |
| Width | 87.75 in (222.88 cm) |
Additional information
| Dimensions | 87.5 × 87.75 × 53.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.