Graham Fabric Storage Panel Bed Queen
A shapely silhouette and hidden storage make a stylish combination in this bed design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Graham bed creates a look of understated elegance with a classic camelback silhouette and a clean, modern aesthetic. The footboard slides out to showcase two hidden storage compartments. Exposed wood feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Storage Bed |
| Bedsizes | Queen |
| Com | 11.25 |
| Cubes | 28.32 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Kitted Skus | 751H64, 751SFR4 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.75 |
| Overall Product Width | 71.75 |
| Pieces Shown | 751H64 Graham Headboard and 751SFR4 Graham Storage Footboard/Side Rails |
| Product Name Search | Graham Fabric Storage Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 240.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Total Shipping Weight | 240.0 |
| Website Material | Fabric |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 60.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Welt trim not available; optional nail head trim available on headboard only | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 27.94 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Wood feet available in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Upholstered headboard with optional nail head trim, upholstered side rails and upholstered footboard with storage drawer | Yes |
| Product Type | Beds |
Additional information
| Dimensions | 87.5 × 71.75 × 53.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.