Ludwig Panel Bed King
A unique wrap-over design gives this bed a textural style all its own.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
An upholstered panel on the Ludwig bed’s headboard wraps up and over the wood frame, creating a unique textural style. The exposed wood frame is crafted of mahogany and finished in Bracken. The low footboard and deep side rails give this bed a bold modern profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 10.0 |
| Cubes | 54.74 |
| Kitted Skus | 347FR29, 347H29 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 86 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 347FR29 Ludwig Footboard/Side Rails and 347H29 Ludwig Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 216.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 216.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wrap-over upholstered headboard on mahogany frame in Bracken finish with mahogany footboard and side rails in Bracken finish | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 97.88 in (248.62 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 86 in (218.44 cm) |
Additional information
| Dimensions | 97.88 × 86 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.