Maxime Fabric Shelter Bed King (69″ H)
Though its upholstered, tufted headboard adds a subtle traditional feel, this chic wingback bed maintains a contemporary cool.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The Maxime shelter bed offers chic contemporary style with a touch of tradition. Creating a classic feel, the upholstered headboard features button tufting and graceful wings accentuated by welting. A fully upholstered footboard and side rails enhance the soft look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.75 |
| Cubes | 67.37 |
| Fabric | B721-002 |
| Fabric Shown | B721-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 323FR76, 323H76 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Width | 85 |
| Pieces Shown | 323FR76 Maxime Footboard/Side Rails and 323H76 Maxime Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 280.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 280.0 |
| Also available in Smoke finish | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered buttoned headboard with welt | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 94.63 in (240.36 cm) |
| Height | 69 in (175.26 cm) |
| Overall Product Height | 69 |
| Width | 85 in (215.9 cm) |
Additional information
| Dimensions | 94.63 × 85 × 69 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.