Menton Panel Bed King
A modernist bed design is composed of clean lines and natural textures.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Menton panel bed takes a modernist approach to design with clean lines and inspired architectural details. Natural textures are highlighted in the upholstered frame, which features a butterfly flange on the headboard. The exposed wood feet add a sophisticated touch in Sutton finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 26.80 |
| Fabric | B145 |
| Fabric Shown | B145 |
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Floor To Top Of Side Rail | 17.25 in and 43.81 cm |
| Interior Bed Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Kitted Skus | 352FR09, 352H09 |
| Overall Product Height | 55.75 |
| Overall Product Width | 82.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 352FR09 Footboard/Side Rails and 352H09 Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Menton |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 175.7 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 175.7 |
| Fully upholstered headboard, footboard & side rails with exposed wood feet in Sutton finish | Yes |
| Available in fabric B145 | Yes |
| Headboard has butterfly flange | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 9.50 in and 24.13 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.75 in (230.5 cm) |
| Height | 55.75 in (141.6 cm) |
| Width | 82.38 in (209.25 cm) |
| Qty On Hand | 46 and DC 35 |
Additional information
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.