Monolith Panel Bed King
Daring shapes craft a one-of-a-kind design for this upholstered panel bed.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Monolith panel bed makes a bold statement with daring shapes and a fully upholstered design. A unique curved oval headboard is nested into the back and side panels, creating a one-of-a-kind style. Exposed wood feet are finished in Puma.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 35.63 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B158 |
| Fabric Shown | B158 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Kitted Skus | 343FR09, 343H09 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.81 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 343FR09 Footboard/Side Rails and 343H09 Headboard |
| Product Name Search | Monolith Panel Bed-King |
| Product Type | Beds |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Standard with performance fabric B158 | Yes |
| Upholstered, shaped headboard, and upholstered footboard and side rails with exposed wood feet in Puma finish | Yes |
| Slat Height | 6.44 in and 16.36 cm |
| Top Of Slat | 7.81 in and 19.84 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 63 and DC 57 |
Additional information
| Dimensions | 94.25 × 88 × 58.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Monolith |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.