Morgan Fabric Panel Bed Extended King (54″ H)
With a picture-frame headboard, refined optional nailhead trim and extended side rails, this fully upholstered panel bed offers sophisticated style with a relaxed feel.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant, transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel, and the extended side rails accommodate the motion base for an adjustable mattress. Wooden feet available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Extended King and Queen |
| Com | 13 |
| Cubes | 30.40 |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC66, 753H66 |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Shown | 750FC66 Footboard/Extended Side Rails and 753H66 Morgan Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 168.0 |
| Sizelabel | Extended King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 168.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Product Type | Beds |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 84 in and 213.36 cm |
| Interior Bed Width | 79 in and 200.66 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Depth | 89.88 in (228.3 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Extended side rails are 2€ longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 89.88 × 82.25 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Extended King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.