Prado Panel Bed Queen
A wood frame and upholstered panels create a sleek modern design for this bed.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Prado panel bed has an exposed wood frame in Tawny finish with inset upholstered panels for comfort. The wood side rails connect the headboard to a complementary footboard that also features an upholstered panel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 40.47 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B102 |
| Fabric Shown | B102 |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 324FR4A, 324H04A |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 64.25 |
| Pieces Shown | 324FR4A Footboard/Side Rails and 324H04A Headboard |
| Product Name Search | Prado Panel Bed-Queen |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 332.2 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 332.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Panel headboard and footboard with wood frame in Tawny finish and inset upholstery panel in fabric B102 | Yes |
| Wood side rails in Tawny finish | Yes |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 7 in and 17.78 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 18 |
Additional information
| Dimensions | 91 × 64.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Prado |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.