Pryce Fabric Panel Bed Queen
Elegant in its simplicity, this transitional panel bed delivers a clean look with a soft, soothing feel.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Modern and serene, the Pryce panel bed is fully upholstered with a stitched seam down the center of the headboard. Clean lines and a minimalist aesthetic create a classic, understated look. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 11 |
| Cubes | 52.49 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Interior Bed Height | 13.25 in and 33.66 cm |
| Kitted Skus | 764FR64, 764H64 |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 66.5 |
| Pieces Shown | 764FR64 Pryce Footboard/Side Rails and 764H64 Pryce Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 173.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6.5 in and 16.51 cm |
| Total Shipping Weight | 173.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered headboard with center stitched seam | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.25 in and 33.66 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.5 in (224.79 cm) |
| Height | 46 in (116.84 cm) |
| Width | 66.5 in (168.91 cm) |
Additional information
| Dimensions | 88.5 × 66.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.