Silhouette Panel Bed California King
Fluted vertical channels on this bed create a vision of comfort and glamour.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Old Hollywood glamour inspired this Silhouette panel bed. Vertical channels offer both comfort and sophisticated style on the headboard and footboard, and the side panels are upholstered in the same lush fabric. Gleaming metal feet add a captivating final touch of elegance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 45.46 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B576 |
| Fabric Shown | B576 |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.25 in and 41.27 cm |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 307FR02, 307H02 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 78.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307FR02 Footboard/Side Rails and 307H02 Headboard |
| Product Name Search | Silhouette Panel Bed-California King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 282.88 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 282.88 |
| Glides | Yes |
| Upholstered, vertical channeled headboard and footboard with upholstered side rails | Yes |
| Metal ferrules on feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
Additional information
| Dimensions | 94.25 × 78.75 × 60.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Silhouette |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.