Back to products
Tempur-LuxeBreeze® Medium Hybrid Twin XL
$5,199.00 – $6,399.00Price range: $5,199.00 through $6,399.00
Silhouette Panel Bed King
Gleaming stainless steel surrounds the upholstered panels on this glamorous bed design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Defined by stunning contrasts, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour, the Silhouette panel bed offers opulence and comfort. The headboard and footboard are fully upholstered in a subtly textured cream fabric and rimmed in gleaming stainless steel. Minimalist and elegant, every detail of this bed is designed to convey luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 34.30 |
| Fabric | B476 |
| Fabric Shown | B476 |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 307FR06, 307H06 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 80.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307FR06 Footboard/Side Rails and 307H06 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 218.79 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.13 in and 20.65 cm |
| Total Shipping Weight | 218.79 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Polished stainless steel framed footboard with inset upholstered panel front and back | Yes |
| Sleigh style headboard with polished stainless steel frame and inset upholstered panel | Yes |
| Upholstered side rails with black cambric on inside of rails | Yes |
| Black stained wood back panel on headboard | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 6.88 in and 17.48 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
| Depth | 90.88 in (230.84 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 80.25 in (203.84 cm) |
Additional information
| Dimensions | 90.88 × 80.25 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Silhouette |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.