Back to products
Lux Estate Medium Euro Pillowtop
$3,699.00 – $4,399.00Price range: $3,699.00 through $4,399.00
Solaria Panel Bed King
Alternating panels of wood and fabric create a minimalist and relaxed panel bed design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Solaria panel bed combines the clean lines of minimalism with layers of texture in a tonal palette of natural hues. The headboard and footboard take on a geometric pattern with three inset upholstered panels and two wood vertical panels featuring quartered white oak veneers in a Dune finish. The relaxed and unpretentious bed offers an elemental design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 30.46 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 310FR09, 310H09 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Shown | 310FR09 Footboard/Side Rails and 310H09 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 322.6 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 322.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood side rails in Dune finish | Yes |
| Wood-framed headboard with two wood vertical panels in Dune finish and three inset upholstered panels in B581 fabric | Yes |
| King size | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 70 and DC 64 |
Additional information
| Dimensions | 88.13 × 82 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Solaria |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.