Back to products
Wild Canyon Firm Tight Top
$509.00 – $949.00Price range: $509.00 through $949.00
Wheeling Fabric Shelter Bed King
An elegant upholstered bed with wings and refined nailhead trim along the headboard, footboard and side rails.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A modern aesthetic and traditional accents combine in the Wheeling upholstered bed. Creating a classic and inviting look, the elegant headboard features wings and a slightly bowed back. Two rows of nailhead trim run along the headboard, side rails and footboard. Sophisticated and welcoming, this bed is all the more stunning thanks to its thoughtful details.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | King |
| Com | 15 |
| Cubes | 110.39 |
| Fabric | B203-200 |
| Fabric Shown | B203-200 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 362FR76, 362H76 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 83.50 |
| Pieces Shown | 362FR76 Wheeling Footboard/Side Rails and 362H76 Wheeling Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 202.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 202.0 |
| Slightly bowed, upholstered headboard with wings and nailhead trim | Yes |
| Upholstered footboard and side rails with nailhead trim | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.25 in and 18.41 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 99 in (251.46 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 83.50 in (212.09 cm) |
Additional information
| Dimensions | 99 × 83.5 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.