Leesburg Bachelor’s Chest
Three-drawer bachelor’s chest with a cedar-lined bottom drawer, integrated outlets with lamp dimmer, and mahogany veneers in a rich traditional finish with antique brass hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The soft shape, rich traditional finish and stylish features of the Leesburg Bachelor’s Chest will elevate the graciousness of any room. The chest has 3 drawers with the bottom drawer cedar lined, along with 2 electrical outlets and one outlet with a dimmer switch for a lamp. Crafted of Mahogany Veneers with elegant decorative cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing. Custom-designed knob hardware has an antique brass finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCedar-lined bottom drawerTwo electrical outletsOne outlet with dimmer switch for lampFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 190.70 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.75W x 13D x 6.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165.35 |
| Image Role Data | {“5381_90666room”:[“Room Image 1″],”5381_90966room”:[“Room Image 2″],”5381_90017silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90017top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 165.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 36 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.