Affinity Dresser
Transitional dresser in quartered oak veneers with a wire-brushed greige and antique white finish and bar pulls. Features 8 drawers with felt-lined top drawers and a drop-in jewelry tray.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Serene and stylish with simple, clean lines, the Affinity Dresser combines a soft rounded silhouette with a wire-brushed greige and antique white finish to create an inviting transitional look. Pewter and antique white bar pulls add intrigue. Offering 8 drawers, the top drawers have a drop-in felt liner and the right top drawer has a drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow from extra storage underneath. The top drawers have a drop-in felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersTop drawers have drop-in felt linerRight top drawer has drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow for extra jewelry storage underneathFinish: Greige sand-blasted finish on quartered oak veneersHardwa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 26.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 7H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 340.61 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 305.34 |
| Image Role Data | {“6050_90002_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90002_004_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90002_GRY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 305.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.