Big Sky Eight Drawer Dresser
Eight-drawer dresser in Vintage Natural, crafted of Pecky Hickory veneers and cedar with a solid-wood edged top. Self-closing drawers include removable felt liners and jewelry tray; cedar-lined bottoms protect contents.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
With a clean, simple silhouette, the Big Sky Eight-Drawer Dresser exudes the authenticity of the open spaces of the American wilderness. Crafted of Pecky Hickory Veneers and Cedar with a solid-wood edged top, the dresser is finished in the warm Vintage Natural. The drawers are self-closing and the top left has a removable felt liner, while the top right has a removable liner and felt jewelry tray. Both bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight self-closing drawersTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable felt liner and removable felt jewelry trayBoth bottom drawers are cedar-linedFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 31W x 14.125D x 6.875H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 31W x 14.125D x 5.875H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 44.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 76.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 40.75 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 8 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 285.72 |
| Image Role Data | {“6700_90002_80_008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90002_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90002_80_top”:[“ |
| Weight | 285.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.