Castella Twelve Drawer Dresser
Twelve-drawer dresser with acanthus base molding and antique silver hardware in a refined rustic finish. Center drawer has a drop front for electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Classic European design elements and a refined rustic finish come together on the shaped silhouette of the Castella 12-drawer dresser with an intricate acanthus leaf base molding and jewelry-like antique silver shaped drawer hardware. The timeless dresser is made casual with the luminous finish exuding a look of laid-back luxury. The center drawer has a drop front to accommodate wire management and electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Twelve drawersCenter drawer has drop-frontTop three drawers have removable felt linersThree bottom drawers have cedar-lined bottomsFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bail Pull Ha | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16D x 3.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16.5D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 379.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Cedar Drawer Bottom, Resin and Felt Panel |
| Number of Drawers | 12 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 332.2 |
| Image Role Data | {“5878_90002_008_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90566_016_002_008_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90002_80_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 332.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 73 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.