Leesburg Bureau
Versatile 7-drawer bedroom bureau with a drop-front drawer for wire management, felt-lined storage, a jewelry tray, and a cedar-lined bottom drawer. Mahogany veneers with a rich, lightly distressed finish.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Stately and stylish, you’ll never believe how multi-functional the 7-drawer Leesburg Bureau is. The left top drawer has a drop-front and wire management, the right top drawer has a drop-in felt liner and the center top drawer has a jewelry tray. The bottom drawer is cedar-lined, and the center top drawer has a jewelry tray. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the bureau has a traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersLeft top drawer has drop-front and wire managementRight top drawer has drop-in felt linerCenter top drawer has jewelry trayTwo removable partitions in second and third drawersCedar lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditi | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 7.5W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 14.25W x 13D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 14.75W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 44W x 11D x 6.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.5W x 13.25D x 7.25H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 233.69 |
| Image Role Data | {“5381_90011_009room”:[“Room Image 1″],”5381_90011silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 233.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 54 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.