Monolith Dresser
An offset vertical post adds visual interest to this dresser’s bold design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Monolith dresser has a distinctive modern style with an offset vertical post between two sections set on plinths. On the left are two deeper soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish. On the right are three longer drawers with the same beautiful hardware. The overall design has a deeply textured look in Puma finish.
Product Details
| Cubes | 43.32 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 280.0 |
| Total Shipping Weight | 280.0 |
| Website Material | Wood |
| Wirebrushed oak in Puma finish with front post | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five pull-to-open, soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 33 and DC 26 |
| Depth | 22.25 in (56.52 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Additional information
| Dimensions | 22.25 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.