Outline Dresser
Recessed detailing defines a unique and subtle style on this dresser.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Recessed detailing defines seven drawers on the Outline dresser. Three drawer sizes create a geometric visual style, while natural wood grain and metal pulls balance an organic look. The design, resting on a plinth base, is finished in Cassel.
Product Details
| Cubes | 43.53 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 359.0 |
| Total Shipping Weight | 359.0 |
| Website Material | Wood |
| Wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Seven pull-to-open, soft-close drawers with applied textured aluminum tab pulls in Atra finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 31 and DC 106 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Additional information
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cassel |
| Collection | Outline |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.