Rhapsody Twelve Drawer Dresser
12-drawer dresser in a walnut-colored rustic finish with acanthus molding and antique silver hardware. Features a drop-front center drawer for media and cedar-lined bottom drawers.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Classic European design elements and a relaxed rustic finish come together on the shaped silhouette of the Rhapsody 12-drawer dresser with an intricate acanthus leaf base molding and jewelry-like antique silver shaped drawer hardware. The timeless dresser is made casual walnut-colored rustic reclaimed finish. The center drawer has a drop front to accommodate wire management and electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16D x 3.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16.5D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 379.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 12 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=RzncY4-1fkE |
| Video2Comment | Rhapsody Collection Video – TV Spot |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 332.2 |
| Image Role Data | {“5070_90002_inset2”:[“Room Image 1″],”5070_90002”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_90002_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 332.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 73 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.