Sanctuary Anastasie Dresser
Nine-drawer dresser in creamy Blanc with champagne and silver tipping, featuring a drop-front top center drawer and a felt-lined jewelry tray. Cedar-lined bottom drawers and wallpaper-lined top drawers add function and elegance.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Just add candlelight. With clean lines and a creamy white finish accented with champagne and silver tipping, the Anastasie Dresser is refined elegance with a whisper of Hollywood glamour. As practical as it is pretty, the nine-drawer dresser has a top center drawer with a drop front and a right top drawer with a drop-in felt-lined jewelry tray. The bottom 3 drawers are cedar-lined, and the top 3 drawers are lined with gray and white designer wallpaper.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersTop three drawers have gray and white wallpaper interiorTop center drawer has a drop-frontRight top drawer has a drop-in felt lined jewelry trayBottom three drawers are cedar-linedFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne an | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17W x 14.5D x 6H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 5.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16.25D x 7.75H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 8H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Silver Leaf and Cedar |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“5865_90203_02_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90203_004_02_room”:[“Room Image 1″],”5865_90203_006_02_room”:[“Room Image 2″],”5875_90366_95_5865_90202_80_90203_006_02_room”:[“Room Image 3”] |
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 70 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.