Back to products
Cathedral Cove Firm Tight Top
$509.00 – $949.00Price range: $509.00 through $949.00
Tribeca Dresser
A traditional dresser design pares to clean lines and is transformed by a rustic finish.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Tribeca dresser pares traditional design to simpler lines and stunning rustic style. The details of natural wood are highlighted by the Aurum finish. Each of the six drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish.
Product Details
| Cubes | 39.81 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 293.0 |
| Total Shipping Weight | 293.0 |
| Website Material | Wood |
| Six soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 52 and DC 12 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
Additional information
| Dimensions | 20 × 68 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Transitional |
| Collection | Tribeca |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.