Axiom Nightstand
Using unique materials, distinctive finishes and an appealing 3-D motif, this nightstand creates a memorable modern look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Crafted from poplar solids and engineered faux anigre veneers, the Axiom nightstand merges clean lines with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster overlays on the doors, finished in White Linen. With its sleek form and unique materials, this nightstand makes a sophisticated statement.
Product Details
| Cubes | 17.17 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 32.13 |
| Overall Product Width | 33.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0022.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Three drawers with cast shaped overlay drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Linear Gray finish on case with Linear White finish on end panels | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 32.13 in (81.61 cm) |
| Qty On Hand | 69 and DC 10 |
| Width | 33.63 in (85.42 cm) |
Additional information
| Dimensions | 19 × 33.63 × 32.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey, Linear White and White Linen |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
381236
Category: Nightstands
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Linear Grey, Linear White and White Linen, Nightstands
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.