Bryne Nightstand
This contemporary nightstand pairs soft tones with modern lines for a simple, streamlined look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Influenced by Scandinavian minimalism, the Bryne nightstand achieves a sophisticated contemporary style with its simple, practical form. The streamlined design features two drawers and an open compartment topped with laminated white marble. The wire-brushed quartered pine veneers feature a muted Bone finish that highlights the linear wood grain. A stainless steel frame in Tarnished Nickel finish emphasizes the clean horizontal lines while adding a hint of shine to the otherwise subdued palette.
Product Details
| Cubes | 19.29 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel and WDF – Bone |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 211.2 |
| Total Shipping Weight | 211.2 |
| Website Material | Metal, Stone and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| One open compartment | Yes |
| Tubular steel framed case in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Wire-brushed quartered pine veneers in Bone finish | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Laminated white marble top | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Qty On Hand | 55 |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
Additional information
| Dimensions | 19 × 36 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone – Wood and Tarnished Nickel |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
386218
Category: Nightstands
Tags: Bernhardt Furniture, Bone - Wood and Tarnished Nickel, Cream, Nightstands
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.