Chapman Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand on slender metal legs in white oak veneers with a Sorrel finish and forged pewter hardware. Soft-close storage plus 2 USB ports and a back wire clip for charging.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Inspired by downtown urban living, the Chapman Three-Drawer Nightstand combines craftsman style with modern design elements. Constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish, the nightstand is accented by jewelry-like forged pewter custom hardware and is on raised, slender metal legs with a stretcher in a cool contemporary pewter color. The 3 drawers have soft-close drawer guides. There are 2 USB ports for electronic connections and a wire clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with soft-close drawer guidesTwo USB portsWire clip on backFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom h | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 107.00 |
| Carton Width | 33.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 85 |
| Image Role Data | {“6033_90266_019_116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_90266_016_116_001_004_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_90116_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.