Chatelet Nightstand
Three-drawer nightstand in distressed vintage white with burnished bronze hardware. Features a cedar-lined bottom drawer, wallpapered top drawer, and a 3-plug outlet with USB port.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The distressed vintage white finish and burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer is wallpaperedBottom drawer is cedar-linedPower supplyFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesHardware: Burnished Bronze Drawer Pulls and Hardware Inspired by AntiquesDis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
| Image Role Data | {“5350_90017room”:[“Room Image 1″],”5450_90866room”:[“Room Image 2″],”5350_90017silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5350_90017top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 37 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.