Palma Nightstand
Woven abaca adds a textural and organic style for this nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Palma nightstand has three push-to-open drawers wrapped in woven abaca. The textural look creates a gorgeous organic style that complements the Rustic Grey finish on the wood case. Modern tech is also included with a two-port USB charging unit on the back.
Product Details
| Cubes | 16.54 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 177.14 |
| Total Shipping Weight | 177.14 |
| Website Material | Natural, Wood and Woven |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Case crafted from oak solids and veneers in Rustic Grey finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three push-to-open drawers wrapped in woven abaca in Light Grey Wash finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.25 in (74.3 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Additional information
| Dimensions | 19 × 34 × 29.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.