Prado Nightstand
Metal details offer an elegant gleam on the front of this nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The deep Porcini finish on the Prado dresser is balanced with the gleam of metal details. Two drawers offer storage, with the drawer boxes outlined with an inset metal frame in Bright Graphite finish. A two-port USB charging system is included on the back of the case.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 14.54 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Porcini |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 156.2 |
| Total Shipping Weight | 156.2 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Ash solids and quartered oak veneer in Porcini finish | Yes |
| Drawer pulls and Inset metal frame around drawer bank in Bright Graphite finish | Yes |
| Four legs with adjustable glides | Yes |
| Two soft-close drawers | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Two-port USB charging system on back of case | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 78 and DC 29 |
Additional information
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.