Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Compact two-drawer telephone table with integrated power bar including 3 outlets and a live USB port, a felt-lined top drawer, and a cedar-lined bottom drawer. Oak veneers in a Jewel silver finish with antique silver hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
With a luxurious platinum patina and refined design, the versatile Petit Bijou Telephone Table is proof that good things come in small packages. Delightfully functional, the table includes a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port. The top drawer has a removable cream-colored felt liner, while the bottom drawer has a cedar-lined bottom. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Gemme is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable cream colored felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomOne fixed shelfPower supplyFinish: Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy whi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin, Cedar and Felt |
| Finish | Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy white finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 22 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.