Sanctuary Bedside Table
Traditional nightstand with 1 drawer and 1 shelf, crafted from hardwoods with silver leaf and antique mirror accents in the Bardot finish. Provides compact bedside storage with a subtle, aged shimmer.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Indulge your love of blingy accents and jewel-like adornments with the gracefully designed Sanctuary Bedside Table. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, this exquisite piece is finished with Silver Leaf and Antique Mirror with an aged patina.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 105.60 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.25W x 15.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter and Light Gold Shimmer |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 29.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Silver Leaf, Wallpaper, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 78.1 |
| Image Role Data | {“5413_90015room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90015silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.