Sanctuary Nightstand
Bombe-shaped 3-drawer nightstand in Bardot silver leaf with a softly aged patina, inspired by 18th-century French design. Hardwoods with cedar veneers and felt details offer refined bedside storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Inspired by an 18th Century French Antique, this curvy three-drawer bombe-shaped nightstand is all elegance in a silver leaf finish with slightly aged patina and opulent hardware.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 10.5D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23W x 14.5D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.25D x 4.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 122.10 |
| Carton Width | 36.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers, Resin, Silver Leaf, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“5413_90866room”:[“Room Image 1″],”5413_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.