Tempo Nightstand
A pattern of metal and wood creates beautifully contrasting lines on this nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A pattern of metal and wood offers an interplay of light and shadow on the Tempo nightstand. Three raised-panel drawer fronts have sandblasted aluminum overlays in Satin Nickel finish over wirebrushed oak in Larza finish. High-tech details include a two-port A+C USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 13.18 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 346 Satin Nickel and WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 137.0 |
| Total Shipping Weight | 137.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with smooth top and sides and raised panel drawer fronts with random sandblasted aluminum overlays in Satin Nickel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Three push-to-open drawers | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand |
Additional information
| Dimensions | 20 × 24 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza and Satin Nickel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
346230
Category: Nightstands
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Larza and Satin Nickel, Nightstands
Reviews
There are no reviews yet.