Tynecastle Nightstand
Traditional three-drawer nightstand in warm chestnut Alder veneers with aged copper hardware, plus a built-in lamp dimmer and cord clip for bedside convenience.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Inspired by Georgian design, the distinctive Tynecastle Nightstand is framed by architectural pilasters on each side of the case, and distinguished by a shaped base on the front and side and chunky feet. The warm chestnut-colored finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal, accented by custom knob and handle hardware in an aged copper finish. Three drawers, a dimmer switch for your lamp and a clip for a phone cord.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersDimmer touch switch for your lampClip for phone cordFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged Copper Fin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 116.85 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99.21 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_90266016room”:[“Room Image 1″],”5323_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_90016topsilo”:[“Top Silo Image 1”],”TynecastleDra |
Additional information
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.