Back to products
Normandy Tight Top Soft
$399.00 – $799.00Price range: $399.00 through $799.00
Menton Arm Chair
Simple, unadorned lines offer a casual style on this arm chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Simple and unadorned lines lend a modern edge to the casual style of the Menton arm chair. The design is softened with a gentle curve to the back and arms. Exposed wood legs feature the moody Sutton finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Com | 3.25 |
| Cubes | 22.68 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B141 |
| Fabric Shown | B141 |
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 34.81 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Menton Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Menton |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 73.7 |
| Total Shipping Weight | 73.7 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered seat arms and back with exposed wood legs in Sutton finish | Yes |
| Available in fabric B141 | Yes |
| Qty On Hand | 278 and DC 202 |
Additional information
| Dimensions | 26.38 × 24 × 34.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
352542
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Fabric, Gray, Sutton
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.