Palma Arm Chair
With earthy hues and organic materials, this finely crafted arm chair sets a casually sophisticated tone.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Palma arm chair mixes hints of farmhouse with modern styling to set a sophisticated, laid-back tone. Woven abaca in a light gray wash has an inviting, organic feel. Finished in rustic gray, the solid oak frame completes the natural look.
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Cubes | 30.42 |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 35.81 |
| Overall Product Width | 23.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.88 in and 50.5 cm |
| Shipping Weight | 56.0 |
| Total Shipping Weight | 56.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Wood-framed chair in Rustic Gray finish | Yes |
| Woven Abaca seat and back in Light Gray Wash finish | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Depth | 23.13 in (58.75 cm) |
| Height | 35.81 in (90.96 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
| Width | 23.63 in (60.02 cm) |
Additional information
| Dimensions | 23.13 × 23.63 × 35.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
369544
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Cream, Rustic Grey
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.