Rustic Patina Side Chair
A modern take on a traditional form, this side chair offers memorable touches of artistry and a casual yet sophisticated look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Rustic Patina offers modern updates on traditional forms with roots in English and French design. The Rustic Patina ladderback side chair incorporates rustic touches and unique finishes to create a casual, yet sophisticated look. White oak solids and white oak veneers have been wire brushed and heavily distressed, which opens the grain and allows the cerusing to come through. Tapered legs and a marquetry veneer pattern add subtle nuance to this classic form.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 23.17 |
|---|---|
| Fabric | B452 |
| Fabric Shown | B452 |
| Finish Shown | WDF – 387 Sand |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 41.38 |
| Overall Product Width | 21.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Rustic Patina |
| Rooms | Bernhardt_Rustic-Patina_2019_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 83.8 |
| Total Shipping Weight | 83.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Stretchers | Yes |
| Upholstered slip seat with welt | Yes |
| Depth | 26.69 in (67.79 cm) |
| Height | 41.38 in (105.11 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 21.5 in (54.61 cm) |
Additional information
| Dimensions | 26.69 × 21.5 × 41.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional (Rustic-leaning) |
| Collection | Rustic Patina |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.