Back to products
Pacific Rest Soft Tight Top
$409.00 – $849.00Price range: $409.00 through $849.00
Aventura Dining Table
Sculptural style meets rustic casual finishes in this beautiful dining table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Sleek sculptural forms elevate the simple lines of the Aventura dining table. The table pedestals are formed with concave cast resin over a square base in our Tusk finish. The wood top, which includes two 20-inch leaves, offers a stunning contrast in the warm Marcona finish.
Product Details
| Cubes | 51.29 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 318 Tusk and WDF – 318 Marcona |
| Kitted Skus | 318242, 318244 |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318242 Dining Table Top and 318244 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 477.0 |
| Total Shipping Weight | 477.0 |
| Website Material | Wood |
| Base: Two square cast resin pedestals in Tusk faux stone finish | Yes |
| Dimensions listed are per pedestal base | Yes |
| Top: Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Two 20″ leaves | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 82 in (208.28 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Additional information
| Dimensions | 46 × 82 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Aventura |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.