Loggia Dining Table
Curved pilasters offer shapely supports for this dining table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Loggia dining table places the curved side of architectural pilasters next to each other to form a unique base. They balance a round top for a modern profile. The beautifully textured wood is finished in Aria.
Product Details
| Cubes | 32.25 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Kitted Skus | 345275, 345276 |
| Newintroductions | New |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 345275 Dining Table Top and 345276 Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 296.6 |
| Total Shipping Weight | 296.6 |
| Website Material | Wood |
| One 20″ leaf | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 20 and DC 15 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Additional information
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aria |
| Collection | Loggia |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.