Charleston Entertainment Console
Traditional entertainment console/TV stand in cherry and walnut veneers with a black cherry patina finish and handpainted accents. Three soft-close doors each hide an adjustable shelf; fits up to a 70 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Heirloom quality meets a fresh traditional design interpretation and modern functionality in the Charleston Entertainment Console. With three doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each, the console is crafted of Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and a Solid-Wood Edge top. The exterior finish is Black Cherry patina with subtle distressing and accented by handpainting on the drop-front. The door fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish. The custom floral decorative pulls feature an antique bronze color. Accommodates a 70-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from b | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 13D x 11H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 22.25W x 13D x 11H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 215.16 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Base Panel Opening | 21W x 14.5D x 10.5H |
| Center Cabinet Opening | 21W x 14.5D x 22.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 13D x 1.25TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66.75 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Height | 35.50 |
| Left and Right Base Panel Opening | 22.25W x 14.5D x 10.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 22.25W x 14.5D x 22.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 22.25W x 13D x 1.25TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 180.84 |
| Image Role Data | {“6750_55472_00_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_55472_00_50002_97_80210_85_SS198_03_029_room”:[“Room Image 1″],”6750_55472_00_room”:[“Room Image 2″],”6750_55472_00_room2”:[“Room Image 3”],”6 |
| Weight | 180.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.