Big Sky Urn Spot Table
Urn-inspired resin accent table with a black distressed rub-through finish and a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
In an urn-inspired design, the Big Sky Spot Table is crafted of resin and finished in a black distressed finish with rub-through. With a round shape and ribbed accents, the space-efficient footprint of this vintage table is only 20” W x 20” D.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-02 |
| Best Seller | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rub-through |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 94.80 |
| Carton Width | 24.00 |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6700_50003_97_room”:[“Room Image 1″],”6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_50003_97_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_50003_97_top”:[“Top S |
Additional information
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6700-50003-97
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Reviews
There are no reviews yet.